10 кімнатних рослин, які ефективно очищують повітря в приміщенн

Забруднення повітря в приміщенні викликає недостатня вентиляція, вологість, висока температура та токсичні продукти. Так, так, усі лаки, фарби, клеї, що входять до складу наших меблів, вироби з пластику, хімія для прибирання виділяють отруйні та токсичні речовини, що роблять небезпечними наші домівки. На щастя, природа так мудро влаштована, що подарувала нам кімнатні рослини, які здатні ефективно очищувати повітря. У цій статті розкажемо про 10 кімнатних рослин, які значно поліпшать якість повітря у ваших домівках і, звичайно, прикрасять інтер’єр.

10 кімнатних рослин, які ефективно очищують повітря в приміщенні

10 кімнатних рослин, які ефективно очищують повітря в приміщенні

1. Плющ звичайний

Плющ є однією з найпопулярніших кімнатних рослин, тому що швидко росте, невибагливий, додає приміщенню затишку, створюючи затійливі візерунки на вертикальних поверхнях. Окрім естетичного задоволення, ця витка рослина має неабияку користь для людей. Вона одна з найефективніших у поглинанні вуглекислого газу, здатна буквально всмоктувати з повітря фекальні мікрочастинки, тому є ідеальним очисником повітря для ванної кімнати та санвузла. Також цьому сприяє те, що плющ може рости за умов низького освітлення.

Плющ — ворог цвілі, тому може бути порятунком у вологих приміщеннях. Нейтралізує дію токсинів, що виділяються з неекологічних меблів, має противірусну, антибактеріальну та навіть протиалергенну дію, тому є чудовим вазоном для тих, у кого є домашні тварини.

Плющ звичайний (лат. Hedera)

Плющ звичайний (лат. Hedera)

Що любить: обприскування, рясний полив та хоча б 4 години в день сонячних променів. Також любить підживлення 1 раз у два тижні літом та 1 раз в місяць зимою. Улітку комфортно почувається при стандартних кімнатних температурах, зимою, по можливості, ставте свій плющ у прохолодне місце (12-15 градусів). При температурах вище 20 градусів взимку потребує регулярного обприскування. Добре переносить протяги та стрімкі коливання температури.

Що не любить: занадто сухе повітря, надмірне підживлення – листя може сохнути та обпадати. Також при недостатньому освітленні листя строкатих плющів, розмальоване орнаментом, може втрачати малюнок та зеленіти.

2. Сансевієрія

Якщо у вас удома немає кімнатних рослин, то сансевієрія – це чудовий варіант, щоб розпочати знайомство з ними (читайте також нашу статтю Ідеальні кімнатні рослини для новачків) Вона добре росте та непримхлива до догляду. Ця рослина має довге жорстке листя темно-зеленого кольору з горизонтальними світлими смужками та плямами. По краях воно забарвлене жовтуватою каймою та росте горизонтально з товстих повзучих коренів.

З сансевієрією у спальні ви чудово спатимете. Вона виділяє фітонциди та дезінфікує повітря. За даними NASA, це одна з найкращих кімнатних рослин для поглинання токсинів, що потрапляють у повітря, включаючи формальдегід, оксид азоту, бензол, ксилол та трихлоретилен. А ще сансевієрія – одна з небагатьох кімнатних рослин, які продовжують перетворювати вуглекислий газ на кисень навіть у нічний час.


Доказом того, що сансевієрія надзвичайно ефективна у поглинанні хімічних сполук з повітря, є те, що її на сьогоднішній день використовують як природній фільтр на космічних станціях.

Сансевієрія (лат. Sansevieria trifasciata)

Сансевієрія (лат. Sansevieria trifasciata)

Що любить: однаково добре переносить будь-яку кількість світла, однак краще росте при хорошому освітленні, в тіні може змінювати колір. Потребує звичайних кімнатних температур, але не нижче 14 градусів. Любить помірний полив, підживлення раз на три тижні.

Що не любить: перезволоження, оскільки коріння схильне до загнивання у вологому ґрунті.

Детально про цю надзвичайну рослину читайте в статті Сансев’єрія — умови, догляд, найкрасивіші сорти.

3. Пеперомія туполиста

Цей вазон дуже популярний у декоруванні приміщень. Має темно-зелене листя округлої форми з дуговим жилкуванням. Хоч її батьківщиною є Північна Африка, пеперомія добре росте в нашій місцевості, доволі невибаглива до умов, через що її люблять квітникарі-початківці.

М’ясиста зелень прекрасно запасає вологу, завдяки чому пеперомію вважають однією з найвитриваліших кімнатних рослин. Вона очищає повітря від шкідливих домішок, в тому числі, формальдегіду, бензолу та інших токсинів, одночасно виділяючи фітонциди. Має антибактеріальну й антивірусну дію. Паперомія одна з кімнатних рослин, які найбільш активно виділяють чистий кисень.

Пеперомія туполиста (лат. Peperomia obtusifolia)

Пеперомія туполиста (лат. Peperomia obtusifolia)

Що любить: слабокислі пухкі ґрунти, пересадку хоча б раз на три роки, щоб не загнивав корінь. Комфортна температура – 20-25 градусів, любить рясний полив раз на тиждень, регулярне обприскування та підживлення.

Що не любить: застій води, протяги та холод, інакше краї листя починають жовтіти і рослина уповільнює ріст або перестає розвиватися. Також пеперомія не любить прямі сонячні промені, бо в себе на батьківщині росте нижнім ярусом під вищими рослинами.


Читайте також наш матерал 6 кімнатних рослин, які яскраво цвітуть взимку.

4. Алое вера

Алое – одна з рослин, цілющі властивості якої широко відомі. Зазвичай, без стебла або з дуже коротким стеблом, з товстими зеленимии м’ясистими листками, що ростуть прямо з центрального стебла рослини. Краї листя увінчані дрібними зубчиками.

Алое має не лише розкішний вигляд, а ще й дуже проста у догляді кімнатна рослина. Це сукулент, тому не потребує частого поливу. Ця рослина може стати прекрасним декором кухонного підвіконня. Тоді вона завжди буде під рукою у разі будь-яких травм під час приготування, адже гель усередині листочків має заживлюючі властивості від опіків, порізів та багатьох інших проблем зі шкірою.

Також алое очищає повітря від формальдегідів та бензолу, що містяться в лаках, фарбах, миючих засобах, матеріалах, з яких виготовляють меблі, тощо. Ця домашня рослина поглинає вуглекислий газ і рясно збагачує киснем повітря навколо себе.

10-roslin-filtriv-yaki-efektivno-ochishhayut-povitrya-u-primishhenni4-1024x866-9848524

Алое вера (лат. Aloe vera)

Зверніть увагу! Гель з листя алое вера може застосовуватися місцево, але уникайте потраплянню його в організм людей чи тварин. Це може викликати неприємні симптоми, такі як нудота або діарея.

Що любить: алое почувається комфортно на сонячному місці, при стандартних кімнатних температурах від +13 до +27°C. З травня по вересень можна спокійно тримати алое на вулиці. Горщик повинен мати принаймні один дренажний отвір на дні, щоб зайва вода могла стікати. Також якщо у вашого алое є стебло, виберіть ємність достатньо глибоку, щоб усе стебло можна було посадити у ґрунт.


Що не любить: прямі сонячні промені, воно надто висушує листя, і алое жовтіє. Також не любить надмірного поливу, як і всі сукуленти, адже через надмір води корінь може загнивати. Тому взимку варто поливати алое вера раз на 3 тижні і навіть рідше.

5. Хлорофітум хохлатий

Хлорофітум є одією з найпопулярніших домашніх рослин. Це невелика красива рослина у вигляді розетки-пучка. Листя з краями жовтуватого кольору красиво вигинаються від центру на різні боки, випускаючи рослини-дітки. Цвіте квітами білого кольору. Швидко росте, зазвичай до 20-30 см. Гарно виглядає в інтер’єрі при підвішуванні та створенні каскадів.

Хлорофітум настільки невибагливий, що навіть якщо ви не є фанатом-садоводом і схильні забувати про свої домашні вазони, вам буде важко занедбати цю стійку рослину.

За даними NASA, хлорофітум входить у трійку найкращих кімнатних рослин, оскільки чудово очищає повітря від формальдагідів, чадного газу, бензолу, формальдегідів, оксиду вуглецю та ксилолу – розчинника, який використовується в шкіряній, гумовій та поліграфічній промисловості. Також корисний у приміщеннях, де курять, тому що є одним з найкращих фільтрів від сигаретного диму. Як додатковий бонус, ця кімнатна рослина безпечна для домашніх тварин.

Хлорофітум хохлатий (лат. Chlorophytum comosum)

Хлорофітум хохлатий (лат. Chlorophytum comosum)

Що любить: рослина невибаглива, але найкраще росте при яскравому непрямому світлі, прохолодній кімнатній температурі та відносно сухому ґрунті. Їй підходить штучне світло, також терпима до тіні, але уповільнює свій ріст та розвиток. Потребує рясний полив влітку, узимку – помірний. Підживлення – раз на місяць, іноді потібно обприскувати.

Що не любить: прямі сонячні промені.

6. Фікус Бенджаміна

Це красива та популярна кімнатна рослина з стрункими гілками, які витончено вигинаються зі світло-сірого стовбура або декількох. Для декоративної привабливості їх можна переплітати. Листя щільне, може бути різного забарвлення: темно-зеленого або зі світлими плямами.

Фікус є чудовим фільтром проти алергенів, пилу, багатьох речовин, що забруднюють повітря. Він активно поглинає шкідливі гази (особливо ефективно очищає повітря від ацетону, бензолу і трихлоретилену).

Якщо у вас є домашні тварини або маленькі діти, слідкуйте, щоб вони не їли листя фікуса. Це не загрожує життю, але може викликати подразнення.

Фікус Бенджаміна (лат. Ficus benjamina)

Фікус Бенджаміна (лат. Ficus benjamina)

Що любить: полив раз на тиждень водою кімнатної температури (особливо узимку), щоб ґрунт був завжди трохи вологий. Фікус також любить підживлення раз на 2 тижні. Любить хороше розсіяне освітлення (можна навіть трохи зранку пряме сонячне світло), звичайні кімнатні температури, але не нижче 16 градусів.

Що не любить: протягів, подувів вітру та надмірного поливу. Мокрий або погано дренуючий ґрунт спричиняє гниття коренів, а нестача поливу шкодить рослині і викликає обпадання листя. Не любить, коли його переставляють. Рослина в цьому випадку може впасти «в стрес», що спричиняє обпадання листя.

7. Спатифілум

Ця красива квітуча кімнатна рослина користується популярністю через невибагливість у догляді. Листя прикореневі, мають овальну або ланцетовидну форму з сильно виступаючою центральною жилкою. Цвіте у квітні-липні. Білі квітки розташовані на високих ніжках.

Дослідження NASA виявили, що спатифілум дуже ефективний для фільтрації летючих органічних сполук, що включають в себе формальдегід, трихлоретилен та бензол.


Увага! Потрапляння будь-якої частини цієї рослини в організм може викликати нудоту, утруднення при ковтанні або відчуття печіння в роті чи на шкірі.

10-roslin-filtriv-yaki-efektivno-ochishhayut-povitrya-u-primishhenni7-1024x983-1524256

Спатифілум (лат. Spathiphyllum)

Що любить: велику кількість розсіяного сонячного світла, у затінку листя стає витягнутим та змінює колір на темно-зелений, а цвітіння триває коротший час або й зовсім не наступає. Любить тепературу повітря у межах 18-22 градусів, узимку можна опускати до 16, але не нижче 10 градусів. Регулярний полив (улітку більше, ніж узимку), обов’язково відстояною водою (не менше, ніж 24 години). Любить високу вологість повітря, потребує постійного обприскування, але при цвітінні вода не повинна потрапляти на бутони. Підживлення літом та восени раз на тиждень, узимку – раз на місяць.

Що не любить: протяги, пряме сонячне світло, воно може призвести до опіку листя. Не любить пересушування ґрунту, листя починає сохнути та опускатися. Також рослині шкодить надмірний полив. Через застій рідини на листі з’являється темні плями, рослина навіть може загинути.

8. Драцена маргіната, або Драцена облямована

Рослина з одерев’янілим стеблом і витягнутим листям завдовжки 30-45 см та шириною 1-2 см. Листя зібране на верхівці, переважно зеленого кольору, але є сорти з жовтими або червоними смугами. Драцена облямована прекрасно підходить для дому та офісу, привносячи у нього тропічну екзотику.

А головне – вона ефективно поглинає будь-які речовини, що виділяються лаками, фарбами, будівельними матеріалами, клеєм, декоративними покриттями, тощо. Драцена здатна поглинати до 70% небезпечних домішок з повітря та дезинфікує його.

Драцена маргіната, або Драцена облямована (лат. Dracaena marginata)

Драцена маргіната, або Драцена облямована (лат. Dracaena marginata)

Що любить: драцена любить рости у світлому місці. Її легко доглядати: якщо поливати раз на тиждень, цього буде достатньо. З квітня по серпень рослину можна удобрювати раз на 2 тижні.

Що не любить: протяги, а також розташування біля відкритих дверей чи вікон. Занадто багато води спричиняє загнивання коріння.

9. Антуріум 

Антуріум – рослина трохи вибаглива, але вона того варта. Листя антуріума, зазвичай, насичено-зелені, великі, серцеподібної форми, на довгих струнких стеблах. Квіти цієї рослини надзвичайні: білі, рожеві або червоні – блискучі, наче воскові. Червоні антуріуми також називають «вогняними язиками» через їх яскраво-червоні, блискучі, у формі серця квітки.

Завдяки своєму розкішному вигляду, антуріум робить будь-яке приміщення по-домашньому затишним. Поки рослина отримує достатньо світла, вона буде цвісти цілий рік!


Антуріум занесений до списку NASA як рослина, що дієво очищає повітря. Його велике темне листя всмоктує аміак, формальдегід, толуол та ксилол. Він також здатен зменшувати електромагнітне випромінювання, тому корисно його розміщати у місцях, де стоїть побутова чи мультимедійна техніка.

Однак остерігайтеся: сік і листя рослини можуть викликати алергію у чутливих людей.

10-roslin-filtriv-01-1024x826-7177742

Антуріум (лат. Anthurium)

Що любить: багато непрямого сонячного світла, підвищену вологість, рясний полив. В ідеалі його слід розміщувати біля вікна, при температурі від +18 °C до +  21°C. Пересаджувати потрібно щороку в горщик з отвором на дні. Потрібно активно підживлювати весною та літом.

Що не любить: протяги, сухе повітря, тому листя, а краще – повітря навколо, потрібно регулярно обприскувати. Не любить надмірний полив, це може призвести до пошкодження коренів і пожовтіння листя.

10. Заміокулькас

Заміокулькас виростає до 40-60 см заввишки, має кремезний корінь, який здатний утримувати вологу і переживати довгі періоди без поливу. Має широке, гладке, блискуче темно-зелене листя. Цвіте з середини літа до початку осені. Квітки невеликі (завдовжки 5-7 см) і мають тенденцію до різного забарвлення від яскраво-жовтого до коричневого або бронзового. Квіти, як правило, ховаються серед основ листя і, зазвичай, не вважаються особливо привабливими.

Надзвичайна цінність заміокулькаса у тому, що він робить повітря у приміщенні значно кращим – здатний виводити з повітря значні кількості ксилолу, толуолу, бензолу та етилбензолу.

Майте на увазі, що заміокулькас отруйний, при потраплянні в організм може викливати подразнення, а у великих кількостях несе смертельну небезпеку. Взагалі, найкраще торкатися до нього у рукавичках. Якщо у вас є домашні тварини, будьте обережні, щоб вберегти їх від поїздки до ветеринара.

Заміокулькас (лат. Zamioculcas zamiifolia)

Заміокулькас (лат. Zamioculcas zamiifolia)

Що любить: багато яскравого непрямого світла, можна пряме недовго зранку. Але може рости й у приміщеннях без вікон, тоді потрібно забезпечити штучне світло. Найкраще росте при температурі від +18° C до +26°C, бажано не допускати температуру нижче +15°C. Чим тепліше, тим інтенсивніше росте листя. Підживлювати не частіше одного разу в місяць слабким розчином. Поливати тільки, коли земля висихає майже повністю.

Що не любить: через надмірний полив корінь може згнити, краще, щоб такі кімнатні рослини отримали недостатньо поливу, ніж більше міри. Заміокулькаси виживають навіть місяцями без води, але швидше ростуть, якщо поливати регулярно.

Comments